سفیدی مو و ارتباط آن با بیماری های قلبی

میزان بالاتر سفیدی مو با افزایش میزان خطر بیماری های قلبی ارتباط دارد

سفیدی مو و بیماری کرونری قلب مکانیسم های مشترکی دارند، این مکانیسم ها همراه با پیری می باشند. یک مطالعه مشاهده ای جدید که بر روی این فرایند انجام شده است، پیشنهاد کننده این است که میزان سفیدی مو ممکن است شاخصی برای بیماری های قلبی باشد.

پلاک های آترواسکلروز که از کلسترول، چربی ، کلسیم و سایر مواد ساخته شده است درون مویرگ های خونی ایجاد می شوند. با گذر زمان این پلاک ها کلیسیفای (دچار رسوب کلسیم) شده و از این طریق باعث کاهش انعطاف سرخرگ ها می شوند که همین فرایند باعث کاهش میزان خون رسانی به قلب و سایر اندام های مهم بدن می شود.

اگر آترواسکلروز درمان نشود، ممکن است باعث اختلالات شدید قلبی از جمله سکته، حملات قلبی و در نهایت نارسایی قلبی بشود.

یکی از اختلالات قلبی عروقی مرتبط با آترواسکلروز اختلال عروق کرونری می باشد(coronary artery disease)، که بیماری کرونری قلبی نیز نامیده می شود. این بیماری در نتیجه تولید پلاک ها درون سرخرگ های کرونری ایجاد می شود، دوتا از سرخرگ های مهم – که تامین کننده خون خود قلب بوده و از آئورت منشا می گیرند.

به خوبی مشخص شده است که فرایند پیری به عنوان یک فاکتور خطر برای اختلالات قلبی مطرح می باشد. همچنین، آترواسکلروز و سفید شدن مو دلایل کاملا مشابهی دارند؛ DNA آسیب دیده به علت، کهولت سن، استرس های اکسیداتیو، و پیری سلول ها.

یک مطالعه مشاهده ای جدید، که در کنفرانس پیشگیری اروپایی ۲۰۱۷( EuroPrevent 2017) مرتبط با جامعه مطالعات قلبی اروپا ارائه شده است، پیشنهاد می کند که میزان موهای سفید در مردان بالغ با میزان ریسک افزایش یافته بیماری های قلبی مرتبط می باشد.

مطالعه ارتباط بین موهای سفید و بیماری های قلبی در مردان بالغ

محققان به بررسی ۵۴۵ مرد بالغ مشکوک به بیماری کرونری قلبی پرداخته اند و آنها را به چند زیر گروه تقسیم کرده اند. این گروه بندی ها بر اساس این که بیماری در این افراد وجود دارد و اینکه میزان موهای سفید آنها به چه میزان است انجام شده است. مردان همچنین با استفاده از آنژیوگرافی عروق کرونوری مورد بررسی قرار گرفتند.

این تیم میزان موهای سفید را با استفاده از این معیار مورد مورد سنجش قرار دادند: ۱ برای موهای کاملا سیاه، ۲ برای کسانی که میزان موهای سیاهشان بیشتر از موهای سفیدشان بود، ۳ برای میزان مساوی موهای سفید و سیاه، ۴ برای کسانی که میزان موهای سفیدشان بیشتر از موهای سیاهشان بود، و ۵ برای موهای کاملا سفید. هر شرکت کننده به کمک دو محقق از نظر این معیار مورد بررسی قرار می گرفت و سنجش موهای آنها انجام می شد.

همچنین محققان داده های بالینی شرکت کنندگان در مورد میزان خطر اختلالات قلبی عروقی (cardiovascular disease (CVD)) را نیز جمع آوری کردند، مثل فشار خون بالا، سیگار کشیدن، دیابت، دیس لیپدمی –به معنای سطوح بالای کلسترول- و سابقه خانوادگی برای اختلالات قلبی عروقی.

این تیم تحقیقاتی از یک آنالیز رگرسیون چند متغییره استفاده کردند و فهمیدند که سن، درجه سفیدی مو، فشار خون بالا، و دیس لیپیدمی همگی به طور مستقل می توانند پیش بینی کننده بیماری عروق کرونر آترواسکلرونیک باشند.

سفید شدن مو می تواند به عنوان یک پیش بینی کننده بیماری های عروق کرونری در نظر گرفته شود.

در این مطالعه مشخص شد که بیماران با بیماری قلبی کرونری میزان بالایی از سفیدی مو و افزایش کلیسیفای (رسوب کلسیم) شدن سرخرگ کورنری را در مقایسه با گروه کنترل همتای خود دارند.

به صورت ویژه، سطح بالاتر موهای سفید- به ویژه از درجه سه به بالا- با یک افزایش خطر بیماری سرخرگ کرونری رابطه مستقیم دارد. این رابطه مستقل از سن و فاکتورهای دیگر خطر برای اختلالات قلبی عروقی می باشد.

دکتر ایرینی ساموئل (Dr. Irini Samuel) همکار این طرح که یک متخصص قلب (کاردیولوژیست) در دانشگاه کاریو در مصر می باشد به نکات زیر به عنوان یافته های مهم این مطالعه اشاره می کند:

“آترواسکلروزیس و سفیدی مو از مسیرهای بیولوژیک یکسانی رخ می دهند و شیوع هر دو با افزایش سن افزایش می یابد. مطالعات ما پیشنهاد کننده این می باشد که بدون توجه به سن تقویمی، سفید شدن مو می تواند معرف سن بیولوژیک فرد باشد، همچنین به عنوان یک عامل هشدار برای افزایش خطر اختلالات قلبی عروقی باشد.

تحقیقات بیشتری بر روی علائم پوستی به عنوان پیش بینی کننده خطر پیشرفت بیماری های قلبی عروقی لازم می باشد.”

دکتر سامول همچنین پیشنهاد می کند که بیماران با میزان بالای خطر که ممکن است هیچ علامتی از بیماری های قلبی و عروقی را نداشته باشند به صورت منظم چک آپ های لازم را برای جلوگیری از بیماری های قلبی را انجام دهند و اقدامات پیش گیری کننده را شروع کنند، او همچنین مجدد تاکید می کند برای تایید یافته های آنها مطالعات بیشتری لازم می باشد.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید مطالب بیشتر از این نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

error: کپی برداری ممنوع می باشد.ایران ژنتیک