عدم جدا شدن کروموزوم – Nondisjunction

عدم جدا شدن یا nondisjunction به معنای خطا در جداشدن صحیح کروماتیدهای خواهری یا کروموزوم های هومولوگ در تقسیم های سلولی می باشد. این حالت می تواند در تقسیم میوز یا میتوز رخ دهد. سه نوع عدم جدا شدن وجود دارد، خطا در جدا شدن کروموزوم های هومولوگ در تقسیم میوز I ، خطا در جدا شدن کروماتید های خواهری در تقسیم میوز II و خطا در جدا شدن کروماتیدهای خواهری در تقسیم میتوز. عدم جدا شدن باعث می شود که سلول های دختری تعداد نادرستی از کروموزوم داشته باشند(آنیوپلوئیدی).

عدم جدا شدن صحیح کروموزوم
عدم جدا شدن در تقسیم میوز: شماره ۱ نشان دهنده میوز I، شماره ۲ نشان دهنده میوز II ، شماره ۳ نشان دهنده لقاح و شماره ۴ نشان دهنده تخم های ایجاد شده می باشد. در تصویر سمت چپ فلش آبی نشان دهنده یک عدم جداشدن می باشد که در مرحله میوز II رخ داده است. در شکل سمت راست فلش آبی نشان دهنده یک عدم جداشدن می باشد که در میوز I رخ داده است.همانطور که مشخص است نتیجه این عدم جداشدن ها در نهایت در تخم ها می تواند باعث به دست آمدن یا از دست دادن کروموزوم ها بشود.

 

 

 

 

عدم جدا شدن صحیح کروموزومی
عدم جداشدن در تقسیم میتوز: همانطور که در تصویر هم مشخص است به جای اینکه کروماتیدهای خواهری کروموزوم قرمز به صورت طبیعی همانند کروموزوم های سبز و آبی رنگ از هم جدا بشوند و به قطب های متفاوت سلول بروند هر دو باهم به یکی از قطب ها رفته اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید مطالب بیشتر از این نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − ده =

error: کپی برداری ممنوع می باشد.ایران ژنتیک