نمونه گیری پرزهای کوریونی – chorionic villus sampling CVS

نمونه گیری پرزهای کوریونی یا Chorionic villus sampling  یا CVS نوعی از تشخیص های پیش از تولد می باشد که از طریق آن می توان اختلالات کروموزومی یا ژنتیکی جنین را قبل از تولد مورد بررسی قرار داد. این روش شامل نمونه گیری پرزهای کوریونی که بخشی از بافت های جفت می باشند و آزمایش آن ها برای بررسی اختلالات ژنتیکی اغلب توسط آزمایشاتی مثل کاریوتایپ، FISH یا PCR می باشد.

پرزهای کوریونی

این عمل اغلب بین هفته های ۱۰ تا ۱۴ بارداری انجام می شود که این زمان زودتر از زمانی است که می توان برای تشخیص های پیش از تولد از آمنیوسنتز استفاده کرد.

نمونه برداری پرزهای کوریونی می تواند از طریق سرویکس و یا از طریق جدار شکمی انجام شود، اطلاعاتی در مورد اینکه کدام یک از مسیرهای بیان شده ایمن تر یا قابل اطمینان تر هستند وجود ندارد. ترجیح کسی که عمل را انجام می دهد همچنین محل قرارگیری جفت مهمترین عامل های تعیین کننده انتخاب مسیرهای نمونه برداری در این عمل می باشند. موقعیت های کاملا قدامی یا فوندال جفت باعث می شود که مسیر شکمی ترجیح داده شود و موقعیت خلفی جفت می تواند باعث ترجیح مسیر سرویکال بشود.

نمونه گیری پرزهای کوریون

در عمل هایی که نمونه گیری از طریق شکم انجام می شود، بهترین محل جهت نمونه گیری بخشی است که بزرگترین محور جفت را در دسترس قرار می دهد که این روند تحت راهنمائی سونوگرافی انجام می پذیرد. در این عمل پوست در محل با یک محلول ید آغشته می شود و در حالت ایده آل از یک بی حسی موضع نیز استفاده می شود.

پس از نمونه گیری از پرزهای کوریونی نمونه ها را سانترفیوژ می کنند تا سلول ها در ته لوله تجمع یافته و مایع در بالا قرار بگیرد. با استفاده از مایع رویی می توان بررسی های بیوشیمی مرتبط با سلامتی جنین را انجام داد و از سلول های ته نشین شده به واسطه تعداد بالای سلول های در حال تقسیم در این نمونه های می توان بدون کشت اولیه بر روی این سلول ها کاریوتایپ انجام دارد و یا اینکه با استفاده از تکنیکنی مثل FISH و یا تکنیک های مولکولی به بررسی اختلالات ژنتیکی پرداخت.

تشخیص پیش از تولد

ممکن است شما دوست داشته باشید مطالب بیشتر از این نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

error: کپی برداری ممنوع می باشد.ایران ژنتیک