کمپلکس توبروس اسکلروزیس (Tuberous sclerosis complex)

کمپلکس توبروس اسکلروزیس (Tuberous sclerosis complex)
شرح بیماری

کمپلکس توبروس اسکلروزیس

کمپلکس توبروز اسکلروزیس یک اختلال ژنتیکی می باشد که با رشد تومورهای غیرسرطانی (خوش خیم) متعدد در بسیاری از بخش های بدن تشخیص داده می شود. این تومورها می توانند در پوست ، مغز ، کلیه ها و سایر اندام ها ایجاد شده و در برخی از موارد باعث مشکلات سلامتی جدی می شوند. همچنین کمپلکس توبروس اسکلروزیس می تواند باعث مشکلات تکوینی شده که علایم و نشانه های آن بین افراد مختلف متفاوت است.

در واقع ، همه ی افراد مبتلا به این بیماری ، دارای ناهنجاری های پوستی از جمله تکه هایی از پوست دارای رنگ روشن غیرطبیعی ، بخش هایی از پوست که به حالت ضخیم و برآمده مشاهده می شوند و تومورهایی در زیرناخن ها می باشند. تومورهای موجود در صورت ، فیبروم آنژیوی چهره ای (facial angiofibromas) نام دارند که در اوایل کودکی بطور شایع مشاهده می شوند.

کمپلکس توبروس اسکلروزیس اغلب بر روی مغز اثر گذاشته و موجب تشنج ، مشکلات رفتاری مثل بیش فعالی و حالت تهاجمی ، ناتوانی ذهنی یا مشکلات یادگیری می شود. برخی از کودکان مبتلا دارای ویژگی های اوتیسم (یک اختلال تکوینی که برروی ارتباط اجتماعی و معاشرت فرد اثر می گذارد) می باشند. تومورهای مغزی خوش خیم نیز در افراد مبتلا به کمپلکس توبروس اسکلروزیس می تواند ایجاد گردد. این تومورها می توانند موجب عوارض جدی شده و تهدید کننده ی زندگی فرد باشند.

اوتیسمبرای مشاهده بیماری اوتیسم اینجا کلیک کنید

تومورهای کلیوی در افراد مبتلا به کمپلکس توبروس اسکلروزیس شایع می باشند. این تومورها می توانند موجب مشکلات کلیوی جدی شده و در برخی از موارد تهدید کننده ی زندگی فرد می باشند. علاوه براین ، تومورها می توانند در قلب ، ریه ها و شبکیه (بافت حساس به نور موجود در پشت چشم) نیز ایجاد گردند.

فراوانی

کمپلکس توبروس اسکلروزیس ۱ نفر از هر ۶۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

تغییرات ژنتیکی

جهش در ژن TSC1 یا TSC2 موجب بروز کمپلکس توبروس اسکلروزیس می شود. ژن های TSC1 و TSC2 به ترتیب تولید کننده ی پروتئین های “هامارتین” (hamartin) و “توبرین” (Tuberin) می باشند. این دو پروتئین درون سلول ها با یکدیگر همکاری نموده و موجب کمک به تنظیم رشد سلولی و اندازه ی سلول می شوند. این دو پروتئین نقش سرکوبگر توموری داشته و در حالت طبیعی ، سلول ها را از رشد و تقسیم سریع یا کنترل نشده باز می دارند.

افراد مبتلا به کمپلکس توبروس اسکلروزیس با یک کپی جهش یافته از ژن TSC1 یا TSC2 در هر سلول متولد می شوند. این جهش ها باعث عدم تولید هامارتین و توبرین عملکردی درون سلول می شوند. در این حالت معمولاً پروتئین کافی از کپی طبیعی دیگر ژن تولید شده و موجب تنظیم رشد سلولی موثر می شود. در برخی از تومورها جهش دومی در کپی ژن سالم از ژن های TSC1 یا TSC2 باعث می شود هیچ میزان محصول عملکردی در سلول تولید نشود و این خود عامل بیماری می باشد.

در صورتی که هر دو کپی ژن TSC1 در یک سلول خاص جهش یابند، آن سلول قادر به تولید هیچگونه هامارتین عملکردی نخواهد بود. سلول های دارای دو کپی تغییریافته از ژن TSC2 نیز قادر به تولید هیچگونه توبرین عملکری نخواهند بود. از دست دادن این پروتئین ها امکان رشد و تقسیم کنترل نشده و متعاقباً ایجاد تومور را فراهم می نماید. در افراد مبتلا به کمپلکس توبروس اسکلروزیس ، در اغلب موارد جهش در یکی از کپی های ژن از والدین به ارث می رسد و جهش در کپی دیگر ژن در طول زندگی خود فرد رخ می دهد که در نتیجه باعث ایجاد بیماری می شود.

از دست دادن هامارتین و توبرین در انواع مختلف سلول ها موجب ایجاد تومور در بسیاری از اندام ها و بافت های دیگر بدن می شود.

الگوی توارثی

کمپلکس توبروس اسکلروزیس دارای الگوی توارثی اتوزومی غالب است. در این نوع توارث وجود یک کپی تغییریافته از ژن در هر سلول برای افزایش خطر ایجاد تومور و سایر مشکلات تکوینی کافی است. در حدود یک سوم از موارد ، یک فرد مبتلا یک ژن TSC1 یا TSC2ی جهش یافته را از یکی از والدین خود که مبتلا به این بیماری است ، به ارث می برند. دو سوم باقی مانده ی مبتلایان به کمپلکس توبروس اسکلروزیس با جهش های جدید در ژن TSC1  یا TSC2 متولد می شوند. این موارد که انواع پراکنده یا اسپورادیک نامیده می شوند در افراد فاقد هیچ سابقه ی خانوادگی از بیماری کمپلکس توبروس اسکلروزیس رخ می دهند. به نظر می رسد که جهش های TSC1 در موارد خانوادگی کمپلکس توبروس اسکلروزیس دخالت دارند و  جهش در ژن TSC2 مکرراً در موارد پراکنده ی این بیماری مشاهده می شود.

نام های دیگر بیماری

بیماری بورنوایل ( Bourneville disease)

فاکوماتوز بورنوایل (Bourneville phakomatosis)

اسکلروز مغزی (cerebral sclerosis)

اپی لویا (epiloia)

اسکلروزیس توبروسا (sclerosis tuberosa)

توبروس اسکلروزیس (tuberose sclerosis)

ممکن است شما دوست داشته باشید مطالب بیشتر از این نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 6 =

error: کپی برداری ممنوع می باشد.ایران ژنتیک