پزشکی دقیق را بهتر بشناسیم /Precision Medicine

پزشکی دقیق Precision Medicine روشی نوین برای درمان دقیقتر و اختصاصی تر افراد بنا به تفاوت های فردی و محیطی است.

پزشکی دقیق  Precision Medicine حاصل پیشرفت های علوم نوین مثل ژنتیک و سایر علوم وابسته  است که اهمیت توجه به  تفاوت های فردی و محیطی و نقش آنها در ایجاد و درمان بیماری ها را پر رنگ تر نموده است . 

پزشکی دقیق Precision Medicine چیست؟
تفاوت بین پزشکی دقیق Precision Medicineو پزشکی شخصی personalized medicineو فارماکوژنومیک pharmacogenomic چیست؟

                                                                         

                                                                                                  precision medicine

پزشکی دقیق Precision Medicine چیست؟

پزشکی دقیقPrecision Medicine یک روش درمانی نوین است که درمان بیماری را براساس تفاوت های فردی در ژن های  افراد و محیط زیست آنها و شیوه ی زندگی آن افراد انتخاب میکند. پزشکی دقیق به پزشکان و محققان کمک می کند که روش درمانی بهینه  را از بین روش های موجود برای هر بیمار بنا به شرایط و وضعیت او انتخاب کنند و  پزشکی دقیق به مراتب نتایج بهتری را از درمان هایی که به همه افراد به یک شکل ارائه میشود در پی دارد.

در نگاه اول ممکن است شما فکر کنید که این روش کاملا نوین است در حالی که بخش هایی از آن سالیان متمادی است که در انجام است مثلا:به  فردی که نیاز به دریافت خون دارد از هر اهدا کننده ای خون داده نمی شود و قبل از آن به بررسی گروه خونی هر فرد می پردازند تا گروه خونی مورد نیاز وی معین گردد و محققان معتقد هستند روز به روز نیاز به استفاده از پزشکی دقیق برای مراقبت های بهداشتی و سلامت بیش از پیش حس می شود و در سالهای آینده شاهد پیشرفت قابل توجهی در این حوزه می باشیم .

                                                                                                                           

                                                                                                                              precision medicine

                                                                                                             

 

 

 

 

 

برای مطالعه ی دقیق تر :

 

Information is available about precision medicine (https://obamawhitehouse.archives.gov/blog/2015/01/30/precision-medicine-initiative-data-driven-treatments-unique-your-own-body) as data-driven treatment.

Information about Genetics Home Reference and precision medicine is availablefrom the interactive Journal of Medical Research (i-JMR) article, "InformationNeeds in the Precision Medicine Era: How Genetics Home Reference Can Help(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4917728/)."

تفاوت پزشکی دقیق و پزشکی شخصی و فارماکو ژنومیک چیست؟

در واقع پزشکی دقیق و پزشکی شخصی تا حد زیادی مشابه هستند اما بدلیل برخی تفاوت های جزئی و اینکه لغت پزشکی شخصی ممکن است به اشتباه به ابداع راه حل درمانی برای هر فرد  برداشت شود ترجیح داده شد از واژه ی پزشکی دقیق استفاده شود که در آن به بهترین درمان ممکن براساس ویژگی ژنتیکی آن فرد و سبک زندگی و محیط زندگی  اقدام میشود. البته در حال حاضر از دو واژه پزشکی دقیق و شخصی برای این منظور استفاده می شود.

                                                                                      precision

فارماکوژنومیک در واقع بخشی از پزشکی دقیق  است .در فارماکو ژنومیک به مطالعه ی اینکه چگونه ژنها به پاسخ فرد به داروها اثر میگذارند می پردازند واین واژه از تلفیق فاماکولوژی و ژنومیک ایجاد شده است و روشی است که به مصرف بهترین دارو با دوز  بهینه  برای هر فرد براساس ویژگی ژنتیکی و سبک زندگی و محیط زندگی  او اشاره دارد.

                                                                                                                 precision

برای مطالعه ی بیشتر: 

A 2011 report from the National Research Council (http://www.plengegen.com/wp-content/uploads/4_Toward-Precision-Medicine.pdf) provides a detailedoverview of precision medicine, including the reasoning behind the Council’spreference for the term "precision medicine" over "personalized medicine."

Genetics Home Reference provides an introduction to pharmacogenomics.Additional information about pharmacogenomics (https://www.genome.gov/27530645) is available from the National Human GenomeResearch Institute (NHGRI).

 

ممکن است شما دوست داشته باشید مطالب بیشتر از این نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + چهار =

error: کپی برداری ممنوع می باشد.ایران ژنتیک